Partner serwisu
26 listopada 2014

Plany gospodarowania wodami gotowe do konsultacji społecznych

Kategoria: Aktualności

Rozpoczął się proces konsultacji społecznych aktualizowanych projektów planów gospodarowania wodami (aPGW). To jedne z najważniejszych dokumentów w gospodarce wodnej kraju. Opinie, uwagi i wnioski dotyczące aPGW dla wszystkich 10 obszarów dorzeczy będzie mógł zgłosić każdy zainteresowany problematyką wodną w Polsce.

Plany gospodarowania wodami gotowe do konsultacji społecznych

– Strategiczne dokumenty wodne, takie jak właśnie aktualizowane Plany gospodarowania wodami czy Plany zarządzania ryzykiem powodziowym, bez uporządkowania wszystkich aspektów gospodarki wodnej będą tylko bardzo pracochłonnym dokumentem. Są one niezwykle ważne i bardzo potrzebne ale musimy mieć możliwość ich realizacji. Dlatego konieczne jest równoczesne zreformowanie gospodarki wodnej. Proszę więc nie tylko o zgłaszanie uwag do PGW ale także o pomoc w uporządkowaniu struktury zadań i kompetencji administracji i instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodną. Za chwilę będziemy konsultowali projekt nowego Prawa wodnego a tam te wszystkie aspekty są porządkowane  – powiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Już ponad 12 lat obowiązuje ustawa – Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r., poz 145), w tym czasie zaszło wiele zmian.  Wprowadziliśmy do naszego systemu prawnego przepisy Unii Europejskiej, reagowaliśmy także na zmieniające się warunki społeczne i gospodarcze. Skutkowało to ponad pięćdziesięcioma nowelizacjami Prawa wodnego, a to naruszyło jego wewnętrzną spójność i uczyniło go nieprzejrzystym. Dlatego też, mając na uwadze względy merytoryczne (nowa struktura organizacyjna jednoznacznie wskazująca kto i za co będzie odpowiadał) i formalne (wprowadzenie wewnętrznej spójności nowego Prawa wodnego), przygotowano w ministerstwie środowiska projekt zupełnie nowej, napisanej od początku do końca ustawy – Prawo wodne. Jest to jednocześnie prawny kręgosłup reformy wodnej. Znajduje się w nim, prawnie opisana nowa struktura organizacyjna administracji wodnej, także na podstawie tej ustawy powstanie racjonalny, spójny i efektywny system finansowania pozwalający na bieżące utrzymywanie infrastruktury wodnej oraz projektowanie jej rozwoju. – Celem reformy jest wprowadzenie pełnej polityki zlewniowej mającej za zadanie  efektywne i oszczędne gospodarowanie wodą niezbędną dla ludzi, gospodarki i przyrody oraz poprawę jej jakości. I dopiero wtedy dokumenty strategiczne będą mogły być w pełni wykorzystane i zrealizowane to znaczy osiągniemy główny cel jaki sobie stawiamy czyli poprawę stanu wód  – dodał wiceminister.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ