Partner serwisu
04 listopada 2014

Dokonania, problemy i plany na przyszłość

Kategoria: Aktualności

Ceny usług wodno-ściekowych, ewentualna konsolidacja branży, propozycje wprowadzenia centralnego regulatora rynku oraz perspektywy kolejnych inwestycji w tej dziedzinie infrastruktury – to główne i najważniejsze tematy na kolejne lata dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Dokonania, problemy i plany na przyszłość

Wzrost cen
Ceny za wodę i ścieki w Polsce są zbliżone do cen w innych krajach europejskich i nie są zawyżone, biorąc pod uwagę, że pozostając w zlewni małego i płytkiego Morza Bałtyckiego (uznanego przez Unię Europejską za „obszar wrażliwy”) musimy oczyszczać ścieki dużo dokładniej, niż np. kraje odprowadzające je do Morza Śródziemnego lub Oceanu Atlantyckiego. Wzrost cen w Polsce w ostatnich latach nie jest spowodowany niegospodarnością firm wodno-kanalizacyjnych, przerostem zatrudnienia lub ponadnormatywnymi zarobkami pracowników czy dążeniem do jakichś wyśrubowanych zysków. Wzrost cen spowodowany jest w głównej mierze przyjęciem przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne majątku o olbrzymiej wartości, który powstał w wyniku inwestycji.

Wartość inwestycji
W latach 2000-2013 wartość inwestycji wyniosła 97 mld zł, a ich efektem jest zarówno radykalna poprawa jakości dostarczanej ludności wody, jak optymalizacja oczyszczania i zagospodarowania ścieków. Ponadto w całym okresie od 1990 do 2013 roku wybudowano w Polsce 195 tys. km sieci wodociągowej i 105 tys. km sieci kanalizacyjnej. Powstały oczyszczalnie ścieków o najwyższych standardach.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ