Partner serwisu
22 grudnia 2023

Historyczne początki i ewolucja Wrocławskich Wodociągów

Kategoria: Aktualności

Wodociągi we Wrocławiu mają długą historię (prawie najdłuższą w Polsce), sięgającą aż do XIII wieku.

Historyczne początki i ewolucja Wrocławskich Wodociągów

Pierwszym dokumentem historycznym związanym z zaopatrzeniem miasta w wodę i odprowadzaniem ścieków był przywilej księcia Henryka IV Prawego (Probusa), wydany 31 stycznia 1272 roku. Dokument ten zezwalał na pobór wody z rzek Odry i Oławy, stanowiąc fundament dla przyszłych Wrocławskich Wodociągów.

W XIV i XV wieku Wrocław korzystał z technologii, takich jak koła wodne i Czerpalnia Wielka, aby dostarczać wodę do miasta. Wraz z postępem technicznym w XVI i XVII wieku, zaczęto wprowadzać nowoczesne pompy tłokowe, napędzane początkowo siłą ludzką czy konną, a później... maszyną parową. Momentem przełomowym dla historii Wodociągów Wrocławskich był dzień 25 października 1827 roku, kiedy to uruchomiono pierwszą maszynę parową na miejscu spalonej czerpalni Macieja.

Później lata 1842-1845 przyniosły rozwój nowoczesnej pompowni i oczyszczalni wody w Przednim Młynie przy Czerpalni Wielkiej. To wydarzenie uznaje się za początek zorganizowanego systemu zaopatrzenia Wrocławia w wodę. Jednak wraz z rozwojem miasta, zapotrzebowanie na wodę rosło, co wymusiło dalsze innowacje.

Następne lata przyniosły kolejne wyzwania. Jednym z nich była epidemia cholery w Hamburgu w 1898 roku, która skłoniła do rezygnacji z poboru wody z Odry na rzecz wody gruntowej. W 1906 roku susza i powódź spowodowały kryzys związany z jakością wody, a Wrocław musiał tymczasowo wrócić do ujmowania wody z Odry. W odpowiedzi na te wyzwania, zbudowano nowe systemy przepompowni, rozbudowano pola irygacyjne i kontynuowano rozwój kanalizacji.

W 1945 roku, podczas oblężenia Festung Breslau, system wodociągowy i kanalizacyjny Wrocławia został znacznie zniszczony. Sieć wodociągowa i kanalizacyjna były uszkodzone w tysiącach miejsc, a infrastruktura wodno-ściekowa miała poważne uszkodzenia. Mimo to, już tydzień po zakończeniu działań wojennych udało się przywrócić dostawy wody do miasta.

Lata powojenne przyniosły rozwój infrastruktury wodociągowej, zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków Janówek oraz pierwszą w Polsce stację fluorkowania wody. W 1969 roku miasto doświadczyło kryzysu związanego z zasilaniem w wodę, co skłoniło do budowy systemu przerzutowego wody z Nysy Kłodzkiej do Oławy.

W 2001 roku otwarto nowoczesną oczyszczalnię ścieków Janówek, a także ruszyła stacja badawcza ZPW „Mokry Dwór”, umożliwiająca testowanie nowych rozwiązań technologicznych w procesie uzdatniania wody.

Dzięki inwestycjom i innowacjom Wrocław stał się jednym z liderów w dziedzinie wodociągów, dbając nie tylko o dostarczanie czystej wody, ale także o ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Ewolucja wodociągów we Wrocławiu to nie tylko opowieść o rozwoju infrastruktury, ale również o adaptacji miasta do zmieniających się potrzeb i wyzwań środowiskowych.

źródło: /www.mpwik.wroc.pl/
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ