Partner serwisu
07 października 2020

Ekologia i oszczędność – Warszawskie Wodociągi stawiają na zielone inwestycje?

Kategoria: Aktualności

Zmiany klimatyczne stawiają przed nami poważne pytania dotyczące odpowiedzialności za otaczający nas świat. Przypadający 7 października Dzień Efektywności Energetycznej sprzyja odpowiedziom, jakie dokładnie działania mogą podejmować gospodarstwa domowe, a także prywatne czy publiczne spółki. Z tej okazji o swoich „zielonych projektach” postanowiło opowiedzieć Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie.

Ekologia i oszczędność – Warszawskie Wodociągi stawiają na zielone inwestycje?

MPWiK w m.st. Warszawie to największa w Polsce spółka świadcząca usługi wodociągowo-kanalizacyjne dla mieszkańców stolicy i okolic. Codzienna działalność spółki wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na energię. Ograniczanie poziomu jej zużycia oraz rozwój możliwości samodzielnego jej wytwarzania to wyzwania, na które Wodociągi Warszawskie skutecznie odpowiadają już od kilku lat.

Energia ze słońca i samochody na gaz

MPWiK dąży do oszczędności energii we wszystkich obszarach swojej działalności. Z jednej strony oszczędności szuka zarówno w swoich zakładach, jak i w biurach, np. poprzez modernizację oświetlenia w swoich obiektach. Z drugiej zaś wdraża sposoby na samodzielne jej pozyskiwanie, niezagrażające jednocześnie środowisku. Przykładem tego może być inwestycja w budowę instalacji fotowoltaicznych, zmieniających promienie słoneczne w czysty prąd.

Do końca 2022 r. MPWiK uruchomi, w ramach wartej prawie 50 mln zł inwestycji, instalacje fotowoltaiczne, których łączną powierzchnię można porównać do 14 boisk do piłki nożnej. Efektem końcowym będzie budowa ponad 10 ha paneli pozwalających na wyprodukowanie w ciągu roku 6,7 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2600 gospodarstw domowych. Panele będą zlokalizowane na terenie warszawskich przepompowni, trzech oczyszczalni ścieków oraz Zakładu Północnego, zapewniającego ok. 30 proc. zapotrzebowania na wodę dla aglomeracji warszawskiej. Podobne instalacje działają już na dachu budynku administracyjnego spółki przy ul. gen. Mariusza Zaruskiego w Warszawie. Osiągają moc około 30 kW, dzięki czemu zmniejszają zapotrzebowanie gmachu na energię z sieci aż o 20 proc.

MPWiK w swojej codziennej działalności korzysta także z rozbudowanej floty samochodowej. By zredukować negatywny wpływ pojazdów na środowisko spółka postanowiła korzystać także z bardziej ekologicznych pojazdów, zasilanych sprężonym gazem ziemny (CNG). Obecnie trwają prace przygotowawcze do obsługi takiej „zielonej” floty. W tym roku przy ul. Stanisława Mikkego  rozpoczęła się budowa stacji tankowania CNG, a w ramach projektu na kolejnym etapie zostanie zakupionych około 60 odpowiednio wyposażonych aut.

Wieloletni program ekoinwestycji

Warszawskie oczyszczalnie już dzisiaj, niezależnie od planowanych inwestycji w fotowoltaikę, można porównać do mini elektrowni, które do produkcji energii wykorzystują biogaz powstały w procesie spalania osadów ściekowych. Na terenie Zakładu „Czajka” pierwsze gazogeneratory zainstalowano jeszcze w 2012 roku. Obecnie spółka pozyskuje tam ok. 40 GWh energii elektrycznej i podobne ilości energii cieplnej, które w całości zużywa na potrzeby zakładu. W efekcie „Czajka” zaspokaja około 50 proc. swojego zapotrzebowania na prąd. Podobne instalacje, o mniejszej wydajności, działają także na terenie oczyszczalni ścieków „Południe” i „Pruszków”. 

Trwające obecnie projekty modernizacyjne to część strategii wdrażanej w MPWiK od lat. W 2014 roku w przedsiębiorstwie został przeprowadzony audyt energetyczny, a rok później opracowana Polityka Energetyczna – dokument określający podstawowe kierunki działań, których realizacja przyczyni się do zapewniania bezpieczeństwa energetycznego spółki. W 2016 roku MPWiK wdrożyło także Program poprawy efektywności energetycznej, określający konkretne kroki do podjęcia w najbliższej przyszłości.

Gospodarka obiegu zamkniętego

Realizowane inwestycje oraz rozwiązania organizacyjne wzmacniają efektywność energetyczną MPWiK oraz redukują ilość wytwarzanych zanieczyszczeń powietrza. To także dowód na odpowiedzialne podejście spółki do zmian klimatycznych, ochrony środowiska oraz zdrowia publicznego. Cel na nadchodzące lata jest jeszcze bardziej ambitny. To opracowanie programu samowystarczalności energetycznej, w pierwszej kolejności zakładów oczyszczania ścieków, oraz projektu Gospodarki Obiegu Zamkniętego, który dodatkowo będzie prowadził do zminimalizowania całościowego oddziaływania Wodociągów Warszawskich na środowisko.

źródło: Informacja prasowa
fot. MPWiK w m.st. Warszawie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ